ZÁKLADNÍ SKELET - Výběr dřeva

ZÁKLADNÍ SKELET

Výběr dřeva

Pro konstrukci dřevostaveb se využívá tzv. KVH hranolů, masivní konstrukční dřevo vyráběné nastavovaným zubovitým spojem (nekonečný spoj). Jde o dokonalý přírodní stavební materiál, který má skvělé konstrukční vlastnosti. Navíc jde o ekologický a šetrný materiál z přírodně obnovitelných zdrojů.
Výroba KVH hranolů začíná zpracováním dřeva na hrubé hranoly, které se následně ukládají do sušáren, kde se suší na potřebnou vlhkost 12%-14%. Při sušení dochází k chemickému vyvázání vody přímo z buňky dřeviny vysokou teplotou. Po takovémto vysušení není voda schopna sama se navázat zpět, takže se dřevo neroztahuje, nepraská je tedy stálé.


KVH hranoly jsou vyráběny z  jehličnatých dřevin, především ze smrku a  někdy modřínu. Proč smrk? Jednoduše pro jeho cenovou dostupnost a dobré konstrukční vlastnosti. Smrk má měkké, dlouhovláknité, lehké, zároveň relativně pevné a pružné  dřevo, dobře štípatelné, houževnaté a rychleschnoucí. Při vlhkosti nad 20% je smrk lákavou potravou pro všechny druhy dřevokazných škůdců. V suchu je ale velmi trvanlivý. Dřevo smrku patří mezi měkké, jeho hustota ve vysušeném stavu 12%-15% je 455kg/m3.
Výhoda dřeva obecně spočívá v tom, že se nemusí počítat s jeho roztažností při teplotách nad 0°C. Dále pak je skvělým izolantem, izolační vlastnosti dřeva - smrkového řeziva tloušťky 8 cm při relativní vlhkosti 12% izoluje stejně dobře jako cihlová zeď tlustá 67 cm.


Při projektování dřevostaveb je důležité dodržet pravidlo, aby pata dřevěné nosné kostry nebyla níže než 30 cm nad úrovní upraveného terénu, okapového chodníčku, či cesty. Nedostatečná izolace proti zemní vlhkosti souvisí především s výskytem dřevomorky. Při moderním způsobu výstavby dřevostaveb však jsou tato rizika prakticky nemožná.


 Ukázka skladby stěny dřevostavby.

Sídlo společnosti a fakturační adresa

NOVA HAUS, s.r.o.
Vavrečkova 5262
760 01 Zlín
IČ: 29281695
DIČ: CZ29281695

Provozovna a poštovní adresa

NOVA HAUS, s.r.o.
Luční 1867
686 03 Staré Město
Tel.: 577 700 710
Mob.: 731 515 150
E-mail: info@novahaus.cz
Copyright © 2020 NOVAHAUS | Tvorba www stránek Machin.cz